נקודת מפנה

הפרוייקט הקהילתי של הבנק הבינלאומי

תכנית "נקודת מפנה" שנבנתה בשנת 2007 על ידי הבנק, יחד עם השותפים החברתיים שלנו ארגון "מתן-משקיעים בקהילה" ועמותת "ג'וינט-אשלים" המוערכת בהיקף כספי של עשרות מיליוני שקלים, סייעה עד כה לכ-14,000 בני נוער בסיכון בלמעלה מ-100 ישובים בכל הארץ. 

בתכנית משולבים בני נוער מכל רחבי הארץ, שנפלטו ממסגרות שונות ומקבלים הזדמנות לצאת משולי החברה, לעבר חיים נורמטיביים, באמצעות מתן כישורי חיים, העלאת ביטחון עצמי והעצמה. השקעתו של הבנק בתכנית , באה לידי ביטוי, בהשקעה כספית בתוכנית ובהתנדבות עובדים ומנהלים בערוצי ההתנדבות שפותחו לטובת בני הנוער. 

בשנותיה הראשונות של התכנית, כללה "נקודת מפנה", שישה מסלולי פעילות בתחומי ההכנה לעולם העבודה ופיתוח יזמות עסקית לבני נוער. בכל המסלולים שולבו עובדי הבנק כמתנדבים, אשר סייעו וקידמו את בני הנוער. מסלולי התוכנית כללו: הקמה וליווי של מיזמים עסקיים – עסקים קטנים בהם שולבו בני נוער בסיכון; ניפטי (NFTE) –  תוכנית בינלאומית ליזמות עסקית של בני נוער; רשתות –  רכישת כישורים לעולם העבודה; אוניברסיטה בעם – תכנית העשרה פיננסית באוניברסיטאות המיועדת לבני נוער והוריהם; חצרות פעילות – ימי שיפוץ חצרות מעונות יום של נעמ"ת לילדים בסיכון, בהם בני נוער בסיכון ועובדי הבנק - מתנדבים יחד; דרך המלך – תכנית לפיתוח אופק תעסוקתי עבור בני הנוער, דרך חונכות אישית. 


לאחרונה השקנו את תכנית ההמשך ל"נקודת מפנה". התכנית החדשה ממשיכה להשקיע בבני הנוער והורחבה אף לגילאים צעירים יותר, מתוך אחריות לשיפור עתידם האישי, החינוכי והמקצועי, תוך התמקדות בכלים של ספורט, איכות חיים ואורח חיים בריא. המשך זה של טיפוח דור העתיד הישראלי כולל ארבע תוכניות מרכזיות: "פינות אקולוגיות", "רצים מהלב", "אבות ובנים על המגרש" ו"גינות קהילתיות". 


 • רצים מהלב
  הפעילות כוללת קבוצות ריצה של  ילדים ונוער בסיכון בהובלת אצנים יוצאי אתיופיה ביניהם המדליסט זוהר זמירו. קבוצות הריצה הופכות מסגרת ספורטיבית עבור בני הנוער וכמבנה חברתי ליצירת מודעות לבריאות הגוף, יצירת חוויה של התמודדות, התמדה והצלחה. עובדי הבנק משולבים כמתנדבים בפעילות עם בני הנוער, באימונים ובמרוצים. כמו כן, מסייע הבנק בהפקת אירועי ספורט ומעניק סיוע כספי לעמותה ולפעילותה.  


 • אבות ובנים על המגרש
  פעילות ספורטיבית קבוצתית המיועדת ליצירת קירוב בין אבות ובנים, בקרב אוכלוסיות מוחלשות, ומהווה קבוצה תומכת לעידוד פעילות ספורטיבית וקידום אורח חיים בריא. במסגרת התכנית מופעלות קבוצות כדורגל של אבות ובנים המתאמנים ומשחקים יחד, כשהמשחק, על כל האינטראקציות שבו, מהווה כלי מקשר ומחזק ליצירת חוסן משפחתי, להגברת תחושת מסוגלות ולמנוע התנהגויות סיכון בתוך המשפחות. בפרויקט משולבים מתנדבים מהבנק כעוזרי מאמנים, וכמשתתפים עם ילדיהם בטורנירים משותפים.   • גינות קהילתיות
  גינות קהילתיות הוא פרוייקט סביבתי-חברתי של פעילות גינון קבועה הכוללת גידול ירקות וצמחים בגינות קהילתיות הפעילות בגינות מנוהלת ע"י על ידי בני נוער בשיתוף עם קהילת המקום, מה שמספק לבני הנוער חוויה וניסיון בהתמודדות עם עשייה, חיזוק תחושות שייכות, חיזוק יכולת קבלת אחריות והתמדה והעשרה בתחומי דעת מגוונים. מתנדבים מהבנק לוקחים חלק בהקמה, שדרוג ובפעילות השוטפת של הגינות הקהילתיות. אופק הפרוייקט הוא להפוך את הגינות הקהילתיות לעסק חברתי במסגרתו יימכרו הירקות וצמחי התבלין ואילו הרווחים מהמכירה יועברו לפנימיות ולמוסדות חינוך של נוער בסיכון. 
 • פינות אקולוגיות
  במסגרת פינות אקולוגיות מוקמות עשרות פינות ישיבה במוסדות חינוך בהם לומדים ילדים ובני נוער בסיכון (תיכונים, פנימיות ובתי"ס יסודיים). הפרויקט כולל סדנא לפיסול סביבתי בלווי אמן במהלכה יוצרים מתנדבי הבנק ובני הנוער פינות ישיבה אקולוגיות העשויות מחומרים ממוחזרים, למען רווחתם של בני הנוער הלומדים במקום. היצירה המשותפת "יש מאין", כמו גם התוצרים הססגוניים שלה יוצרים אצל בני הנוער תחושת הצלחה, מסוגלות וערך עצמי וכמובן, משדרגים באסתטיקה ובפונקציונאליות שלהם את חצרות בית הספר.